Kauza konopí

V poslední době se opět řeší naše konopné plenky, jejich srážení a reklamace. I když jsem o konopí už článek psala, rozhodla jsem se napsat další, abych ukázala nejčastější dotazy, případné chyby v péči, apod.

Konopný výplněk, ze kterého jsou naše plenky je materiál velmi savý, má strukturu jako silnější pevnější teplákovina, není pružný a jemný jako bambusové froté, které se na plenky běžně používá. Má tedy i specifické chování. Všechny materiály, zejména ty přírodní, které jsou tak namáhané, jako jsou plenky, ztrácejí časem svou pružnost, na kondici vláken má vliv mnoho faktorů – používaný prací prášek, bělidla, vysoká teplota vody, množství vody v pracím cyklu, tvrdost vody, použití sušičky apod. Po každém vyprání na 60° konopné plenky doporučuji dobře vytahat všemi směry (samozřejmě opatrně na gumičky), plenka si tak zachová svůj tvar. Tím, že konopí nepruží, vlákna k sobě zatuhávají mnohem snáz a při nedostatečném vyrovnání dochází k postupnému zmenšování plen, které působí, jako sražené.

Plenek jsme z konopí ušili opravdu hodně, velká část šla do zahraničí, odkud nemáme jedinou negativní zpětnou vazbu. Pro nás je samozřejmě důležité, aby byl zákazník spokojen a proto se vždy snažíme vyjít vstříc a poradit, když si někdo neví s údržbou rady. Dokážu pochopit, že ne každému vlastnosti konopí vyhovují, nicméně to pro mně není důvod k uznání reklamace. Každou reklamaci posuzuji individuálně, plenky musím vidět, na dálku se těžko odhaduje, co je špatně. Rozhodně není mým cílem Vás nějak poškozovat při posuzování reklamací, zároveň ale nechci poškozovat sebe. Vždy se snažím najít řešení takové, aby byly spokojené obě strany.

Zde několik fotek z reklamací “sražených” plen….reklamace jsem zamítla, protože plenky sražené nebyly. Byly pouze nedostatečně vyrovnané po vyprání. Já jsem je propařila přes bavlněnou látku, abych uvolnila vlákna, která byla k sobě slepená (stav je horší při zanesených plenkách, kdy jsou vlákna obalena a slepují se k sobě), vytahala do všech stran a plenka se vytáhla o 5 cm v nenataženém stavu. V nataženém stavu měla v sedu obvyklých cca 46 cm, tak, jak má mít. Žehlení plenek rozhodně nedoporučuji! Došlo by k poškození gumiček! Já tímto suplovala praní a sušení. Plenky, které jsem si nechala pro svou potřebu na testování jsem poté už samozřejmě normálně prala a sušila.

Konopná plenka před vyrovnáním

Konopná plenka po vyrovnání

Natahovací kalhotkové plenky (modrá plenka je nová, nepraná) před

Natahovací kalhotkové plenky po vyrovnání

 

Když se plenky vyrovnané porovnaly s novými, velikost odpovídala nové neprané plence.

 

Námi používané gumičky mají garantovanou životnost do 75°C, pokud dojde k praní při vyšší teplotě, nebo k šokovému střídání teplot vody v pračce, gumička se srazí….zde například ukázka, kdy gumička z původních 41 cm délky a 3 cm šířky má 36 cm a šířku cca 2 cm..toto má samozřejmě vliv i na stav vláken plenky.

Přesto i u této plenky po vypárání, rozžehlení velikost odpovídala střihu.

Dále pozor na usazeniny z pračky, nedostatečně vymáchaný prací prášek, plísně… když jsou plenky cítit, nebo začne řídnout materiál, je něco špatně… Doporučuji občas udělat lázeň z kyseliny citronové (já dávám lžíci kyseliny na 1 litr vody), plenky z této reklamace po namočení šuměly, byly tedy zanesené. Vlákna jsou tvrdá usazeninami a nepruží, jak by měla, plenky působí tvrdě a hutně. Úpletová vrstva je náchylnější na protržení, protože nepruží. I to je důvod, proč plenky nejdou vyrovnat do původní velikosti. A opět je to nesprávnou údržbou plen.

A stále jako všude platí, že záruka, nerovná se životnost. Plenky jsou velmi namáhané zboží, stav plenek ovlivňuje tolik faktorů, že je nelze ani vypočítat. Konopí je na údržbu náročnější snad jen v potřebě plenky po vyprání vyrovnat, za to jsou to však neuvěřitelně savé plenky s dlouhou životností.

Pokud máte jakékoli dotazy k použitým materiálům, našim výrobkům, péči o ně, napište nám, jsme tu pro Vás.

 

Veronika

 

EDIT: Pro klid duše jsem plenky poslala na posouzení soudnímu znalci. Nechtěla jsem nikomu ublížit svým zamítáním reklamací a přesvědčením, že jednám správně.

Posudek potvrdil, že konopí se chová tak, jak se vlákna tohoto typu chovají a nepochybila jsem v úsudku. Za svými zdůvodněními zamítnutých reklamací si stojím, některé plenky byly skutečně nedobře opečovávané. A mrzí mne, co na sociálních sítích vzniklo za kauzu.

Z konopí vyrábíme dál…vkládačky a dámské vložky. Konopné kalhotkové plenky a SIO byla licence druhé strany. Právo na výrobu už nemám, proto tyto výrobky už nevyrábím. Natahovací kalhotkové plenky jsem začala vyrábět z bambusu, proto, že vyvolaná kauza poškodila nejen mně, ale i výrobek. Proto jsem šla “bezpečnější” cestou bambusu… Podnikání je často o kompromisech…