Kouzelné PUK plenky

PUK plenky jsou plenky jedinečné svým střihem i způsobem použití. Jsou to jedny z nejuniverzálnějších plenek na našem trhu. A proč jsou tak skvělé? Jsou tenké a přesto savé, dají se využít od narození po nočník. Jsou velmi pružné, takže se dobře přizpůsobí každému děťátku. A máme je v nabídce pouze my 🙂 Já jsem je vymyslela, když jsem potřebovala jednoduchou plenku, která nebude dcerku otlačovat, bude pohodlná a dobře schnout. Časem si i přes počáteční skeptické přijetí našla spoustu spokojených zákazníků. V roce 2016 dokonce získala 1. místo mezi kalhotkovými plenkami s chobotem v anketě Nejoblíbenější plenka.

V nabídce mám PidiPUKy, což jsou novorozenecké varianty PUK plenky….Jak jednobarevnou variantu tak obrázkovou. Jednobarevná je ze dvou vrstev měkkého bambusového froté, je v široké škále sytých, veselých barev. Obrázkové PidiPUK plenky jsou ze dvou vrstev bílého froté a jedné vrstvy úpletu. Uvnitř plenky je přišitá dlouhá vkládačka (cca 65 cm) plus malá mini vkládačka a fleece separačka.

 

Jednovelikostní PUK plenka je stejně jako PidiPUK ve variantě jednobarevné a obrázkové. Opět má přišitou dlouhou vkládačku (cca 75 cm), mini vkládačku a fleece separačku. Není tedy potřeba cokoli dokupovat. Pouze pokud savost nestačí, můžete doplnit jakoukoli vkládačkou. Kombinací PUK plenky a vícevrstvé plenky získáte měkkou a velmi savou noční plenku.

Noční PUK plenka je nejsavější z PUK rodiny. Obsahuje kromě přišité dlouhé vkládačky ještě krátkou. Více o Nočním PUKu naleznete v samostatném článku zde:  https://blog.byveru.cz/nocni-puk-plenka/

 

 

Plenky typu PUK jsou velmi univerzální, využijete je opravdu po dlouhou dobu. PidiPUK uvádíme od 2,5 kg do 9 kg, jednovelikostní od 3,5 do 15 kg. Vždy ale záleží na konkrétních proporcích konkrétního dítěte. Někomu může PidiPUK vydržet do odplenkování, někomu je PidiPUK na dvou měsících malý. I proto to jsou velmi oblíbené plenky, které se na bazárcích prodávají velmi rychle a dobře.

 

Určitě se nebojte plenku dobře a hodně utahovat, miminko nebude otlačené, plenka je měkká, ale díky dobrému dotažení bude plenka dobře těsnit. PUK plenky netěsní tak dokonale jako plenky s gumičkami, ale komfort při nošení, např. také do šátku a nosítka, určitě tuto drobnou nevýhodu bohatě vynahradí. Já si říkala, že budu mít raději dvoje svrchní navíc, než abych měla otlačenou holčičku od gumiček.

 

PidiPUK můžete tedy využít od novorozence do cca 8-9 kg.  Plenku sepnete snappi sponkou, případně pouze zastrčením ouška pod druhé. Díky použitému materiálu plenka dobře drží na tělíčku a není třeba se bát otlaků. Pokud už plenka nestačí v délce sedu, dá se plenka mírně prodloužit.

 

Srovnání PidiPUK, prodloužený PidiPUK a Jednovelikostní PUK

 

Jednovelikostní PUK plenku lze využít cca od 4 kg děťátka. Lze ji zmenšit podehnutím oušek vzadu. To proto, aby se snížil sed, a zůstala zachována šířka mezi nožičkami a nebyla zbytečně široká partie na zadečku.

Pokud potřebujete zkrátit sed jen o pár centimetrů, pak můžete zkrátit vpředu, a překrýt šev vkládačkou, aby netlačil. Větší zmenšení opravdu doporučuji vzadu, zmenšíte tím šířku na zadečku a plenka bude lépe těsnit.

 

Pro chlapečky je vhodné skládat vkládačku více dopředu

 

 

Pro holčičky více doprostřed

 

 

Díky maximální variabilitě plenky si naskládáte vkládačku přesně tam, kam potřebuje vaše dítě. Na nejnamáhanější část přidejte přiloženou minivkládačku a potom fleece separačku. Nyní můžete nasadit na děťátko. Opět přichytit snappi sponkou, případně zachycením ouška jednoho pod druhé.

Pro ještě lepší utěsnění proti případnému vytečení stolice můžete u všech typů PUK plenek udělat tzv. korýtko – zahnutím lemu dovnitř…

 

 

 

Naprosto stejně fungují i obrázkové verze plenek. Já osobně mám raději ty jednobarevné. Obrázkové trošku méně pruží a drží na nich hůře snapka, která navíc může úplet poškodit.

 

 

PUK plenky jsou výborné v tom, že se na nich nemá co poškodit. Nemohou zpuchřet gumičky, vytrhnout patentek, přestat držet suchý zip. Jsou to držáci, kteří opravdu vydrží látkování i několika dětí.  Jsou to plenky, které tím, že dobře schnou jsou velmi ekonomické. Nebudete jich potřebovat tolik. Večer pověsíte a ráno máte suché. Pokud nemáte sušičku, můžete sušit i na topení (ne na horkém!)

 

Plenka nasazená na miminku by měla vypadat nějak takto..opravdu se nebojte okraje zahrnout dovnitř, plenka bude tenoučká a bude dobře těsnit.

Růžová je PidiPUK, ledově modrá zmenšený PUK na cca 8 kg Františce 🙂

 

Jednobarevné PUK plenky a PidiPUKy můžete zakoupit i ve výhodných sadách 5+1 zdarma. Výhodné sady zakoupíte zde.

Jednotlivé plenky můžete zakoupit zde

Jaké máte zkušenosti s PUK plenkami Vy?